Najpopularniejsze przesądy ślubne

25 maja 2017


Oboje pragniecie, by ten ważny dzień przebiegł bez zakłóceń. Na wszelki wypadek zadbacie zatem o najmniejsze szczegóły… także te dotyczące przesądów ślubnych; zgodnie z zasadą, żeby nie zapeszać. Istnieje całe mnóstwo nakazów i zakazów dotyczących zaślubin oraz wesela. Oto garść tych najpopularniejszych.

Miesiąc z literą „r”

To jeden z najczęściej używanych argumentów podczas planowania ślubu. Zgodnie z przesądem, „tak” należy sobie powiedzieć w miesiącu, w którym występuje litera „r”. Idealny będzie zatem czerwiec, sierpień czy grudzień. Ponadto parom zaleca się, by organizowały uroczystość w okolicach większych świąt, np. Bożego Narodzenia. Wówczas mogą liczyć na długi i szczęśliwy związek.

Co powinna mieć na sobie Panna Młoda

Każda przyszła żona musi pamiętać o tym, by podczas uroczystości mieć na sobie części garderoby w określonych kolorach. Każda z nich posiada swoją symbolikę: „coś białego” oznacza czystość i niewinność, „coś niebieskiego” ma zapewnić wierność w związku, „coś pożyczonego” gwarantuje życzliwość rodziny męża, a „coś nowego” zapewni życie w dostatku.

Za nic nie pokazuj się Panu Młodemu w sukni!

To dość częsty przesąd, który ma swoich zagorzałych zwolenników. Zgodnie z nim, Panna Młoda nie powinna pokazywać się przyszłemu mężowi w sukni przed ślubem. Może to przynieść pecha, a nawet doprowadzić do konfliktu. W związku z tym mężczyzna ogląda małżonkę w pełnej krasie dopiero w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego.

Na biało tylko Panna Młoda

Zgodnie z tradycją, na biało jest ubrana jedynie Panna Młoda. Pozostałe kobiety biorące udział w uroczystości powinny zdecydować się na kreacje w innym kolorze. Jednak przesąd ten ma też swoje praktyczne uzasadnienie – w dniu ślubu to Panna Młoda ma zwracać na siebie uwagę. Stąd też jako jedyna powinna nosić biel. Pecha może również przynieść osoba w czarnym stroju, odradza się zatem ubieranie na wesele małej czarnej.

Przesądy ślubne

Niemal każda czynność podczas wesela ma na celu przyniesienie szczęścia Parze Młodej. Tak też dzieje się podczas wchodzenia na salę. Pan Młody może przenieść świeżo upieczoną żonę przez próg, co przyniesie dostatek oraz zgodę w małżeństwie. Przywitanie solą i chlebem również służy osiągnięciu bogactwa. Ponadto Młodzi powinni wypić toast i rzucić za siebie kieliszki w równym tempie. Zbite szkło symbolizuje pomyślność i pełnię szczęścia.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Romantyczne i sprawdzone zaręczyny

Twoja ukochana jest romantyczką. Uwielbia kwiaty, zapach świec, nastrojową muzykę. Dlatego zaręczyny w romantycznym stylu będą idealne! Sprawdź kilka propozycji...

Zamknij